شیراز پایتخت فرهنگی ایران زمین

واگذاری بخش دیگری از معادن شرق فارس به کرمان! آقایان مسئول از خواب بیدار شوید

نویسنده : امین | چاپ این صفحه | | تاریخ : 02:46 ب.ظ - سه شنبه 25 تیر 1392 |

در حالیکه در طی دهه‌های گذشته استان کرمان تنها کویری بیش نبود و با تجزیه کردن استان فارس و واگذاری معادن استان فارس به این استان کرمان، به کرمان کنونی تبدیل شد در اقدامی خجالت آور دیگر ۵۰ هزار هکتار دیگر از اراضی شرق استان فارس که شامل معادن و زمینهای مرغوب است به استان کرمان واگذار شده است!
گویی استان فارس خود به این معادن نیاز نداشته که اکنون از سوی استانهای دیگر به آن دست اندازی می‌شود و استانهای دیگر به خود اجازهٔ چنین کاری می‌دهد و دولت هم حمایت می‌کند و این در حالیست که استان فارس همچنان از دسترسی به آبهای خلیج فارس محروم مانده است.

مظلوم بودن استان فارس نه از مردم آن، بلکه به دلیل مسئولان غیربومی است که هیچ تعلق خاطری به خاک آن نداشته و برای بازپس گیری آن هیچ اقدام مفید فایده‌ای را انجام نداده‌اند. در ادامه گزارش ایسنا را در این رابطه مشاهده خواهید نمود.


http://anobanini.ir/pic/map/fars.jpg

تکرار طعم ترکمانچای!
جدا شدن ۵۰ هزار هکتار از اراضی مرغوب شرق فارس

روزهای پایانی سال ۹۱ خبرنگاران از استاندار فارس در خصوص شایعاتی مبنی بر الحاق بخشی از اراضی شرق این استان به کرمان، سئوال کردند، سئوالی که برای فارسی‌ها طعم گسی داشت، طعمی ماندگار و بدخاطره، طعمی مانند قرارداد ترکمانچای!

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، امروز و در آخرین روزهای دولت دهم و در حالی‌که تلاش‌ها و رایزنی‌های دیپلماتیک مسئولان و نمایندگان فارس برای اجرایی نشدن مصوبه شهریور ماه دولت مبنی بر جداسازی ۵۰ هزار هکتار از اراضی شرق این استان به نتیجه نرسید، فارسی‌ها همچنان امیدوار هستند که با خاطره‌ای تلخ، با دولت دهم خداحافظی نکنند.

خاطره‌ای تلخ که تکرار گرفتن سرزمینی، حاوی گنج‌های نهفته، است، اگر روزگاری روس‌ها سرزمین‌های گهربار شمال ایران را از ایرانیان گرفتند، امروز و در کمتر از یک قرن، سرزمینی از استان پهناور فارس جدا و حقی از مردم این استان گرفته می‌شود که تاثیراتش کمتر از تاثیرات منفی قرارداد ۱۲۰۶ نیست، تاثیرات منفی آن قرارداد به مردم ایران تحمیل شد و تاثیر این تصمیم به مردم فارس، خصوصا به مردم کم‌برخوردار شهرستان نی‌ریز!

به گزارش ایسنا، ‌ در پاییز و زمستان سال ۹۱ بار‌ها خبرنگاران رسانه‌های مختلف در فارس، در خصوص موضوع مصوبه دولت و عملیاتی شدن آن پرسیدند و هر بار پاسخ‌ها نشانی از پیگیری موضوع داشت اما رنگ و بوی امیدواری نمی‌داد.

استاندار فارس در مصاحبه‌ای که چندروز پس از انتشار اولین گزارش‌های رسانه‌ای داشت، تاکید کرد و اطمینان داد که با همراهی مجمع نمایندگان اجازه جداشدن اراضی فارس را نمی‌دهند.

اگرچه اعتراض و درج گزارش از سوی رسانه‌ها در آن روز و بیان سئوال از استاندار فارس و نمایندگان مجلس و پیگیری‌های رسانه‌ای، با ورود به سال جدید و طرح موضوع انتخابات و اهمیت این موضوع، اندکی بحث و جدل بر سر مصوبه دولت دهم را موقتا به بایگانی سپرد اما رایزنی‌های پشت پرده ادامه داشت.

وقتی تاریخ را برگ می‌زنیم، ریشه و سرمنشا اختلاف‌ها درخصوص مرزبندی در این بخش به سال ۱۳۲۸ هجری شمسی باز می‌گردد.

آن زمان و با ورود عشایرکوچ نشین شهرستان بردسیر به سرزمین‌های قطرویه، اختلافات بین آنان و بومیان و روستاییان منطقه آغاز شد و کار بالا گرفت و تنها با وساطت و ریش‌سفیدی بزرگان شرق فارس، قرار می‌شود که بخش اندکی از این نقطه، در حد مسکنی موقت برای عشایر تلقی شود اما بعد از مدتی باز و با حضور عشایر سیرجان در این منطقه، اختلاف‌ها شعله‌ور شده و متاسفانه مسئولان کرمان نیز از فرصت این اختلاف سوء‌استفاده کرد و به بهانه پایان دادن به اختلاف‌ها، ظرف شش‌سال بین سال‌های ۴۲ تا ۴۶ اراضی بسیار گرانقیمت آن منطقه را از فارس جدا می‌کنند.

با جدا شدن آن بخش، معادن آهن، فارس به کرمان سپرده می‌شود تا کرمانی توانمند در بخش معدنی پایه‌ریزی شود و در اوج این دست‌اندازی‌ها معادنی که امروز به معادن گل‌گهر مشهور است، به کرمان ملحق می‌شود و اعتراض مردم منطقه و حتی دخالت نیروهای وقت ژاندارمری فسا هم دردی را درمان نمی‌کند.

متاسفانه و حتی طی سال‌های پس از انقلاب هم، به‌دلیل آنکه همواره مسئولانی صبور! بر فارس حاکم بوده‌اند، باردیگر بخش‌هایی از منطقه حفاظت شده بهرام‌گور به کرمان ملحق می‌شود، منطقه‌ای که معادنی بسیار ارزشمند را شامل می‌شد.

به گزارش ایسنا، اگرچه بعد از مصوبه دولت در شهریور ماه سال گذشته، ‌ اعتراض‌ها از سوی مجمع نمایندگان فارس آغاز و استاندار فارس نیز در واکنش‌ به موضوع، دفاع از حق فارس را وظیفه اصلی خود و سایر مسئولان دانست و اطمینان‌خاطرداد که موضوع را در آرامش پیگیری و حل خواهد کرد.

جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: تلاش‌های فراوانی از زمان تصویب موضوع در هیات دولت، از سوی مجمع نمایندگان فارس و استانداری این استان انجام شد تا این مصوبه اجرایی نشود.

قادری ادامه داد: طی سال‌گذشته و امسال، جلساتی برگزار شده و تلاش شد بدون آنکه آرامش مردم و منطقه تحت‌الشعاع قرار گیرد، موضوع پیگیری شود اما متاسفانه دولت بر اجرای این مصوبه اصرار دارد.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با تایید اینکه منطقه مورد نظر، بخشی حاصلخیز به لحاظ کشاورزی، منابع‌آبی و همچنین معدنی است، گفت: مردم این منطقه، مردمی کمتر برخوردار به لحاظ اقتصادی و توان مالی هستند و استفاده از این ظرفیت نه‌تن‌ها مردم این نقطه بلکه ایران را منتفع خواهد کرد.

قادری با تاکید براینکه امیدوار هستیم در این روزهای پایانی دولت دهم، با انجام این اقدام، خاطره‌ای بد از دولت آقای احمدی‌نژاد در ذهن مردم فارس ثبت و ضبط نشود، گفت: البته استانداری فارس هم پیگیر موضوع بود اما نتوانستند آن را حل و فصل کنند.

عضو مجمع نمایندگان فارس تصریح کرد: اعضای مجمع نمایندگان فارس در مجلس با طرح سئوال از وزیر کشور و تذکر به این مسئول، تلاش‌های خود را برای جلوگیری از اجرایی شدن مصوبه انجام می‌دهند، تنها مسیر هم استفاده از اختیارات قانونی است.

قادری گفت: علی‌رغم آنکه فرصت کوتاهی تا پایان دولت دهم باقی‌مانده است اما مجلس تا پای استیضاح وزیر کشور هم پیش خواهد رفت و در پیگیری مطالبات مردم از پا نمی‌نشیند.

به گزارش ایسنا، تلاش برای برقراری تماس با سایر نمایندگان تا زمان تهیه و ارسال این گزارش، نتیجه بخش نبود، اگرچه انعکاس نظرات سایر اعضای مجمع نمایندگان نیز در پیگیری حقوق استان و مطالبات مردم فارس، تداوم خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، شاید این تلاش‌ها به‌نوعی نوش‌دارو بعد مرگ سهراب را تداعی کند و امروز بار دیگر خاطرات تلخ گذشته و جداکردن بخش‌هایی ارزشمند از فارس در ذهن‌ها تداعی شود، خاطراتی که این‌بار و به‌عنوان آخرین خاطره تلخ دولت دهم، در ذهن و جان مردم استان فارس و خصوصا شهروندان شهرستان نی‌ریز ثبت خواهد شد، خاطره جدایی روستاهایی از جمله چاه‌گله، چاه خشتو، چاه کوپال، چاه خرگوشی وچاه عمیق و اراضی بسیار مرغوب از شرق فارس که به لحاظ کشاورزی، هم دامپروری و هم وجود معادن ارزشمند آهن و دیگر عناصر معدنی، بسیار حائز اهمیت و ویژه است.


دسته بندی : خبر , گزارش خبری , نقد و بررسی ,
 

آخرین مطالب

» پروژه ( دوشنبه 4 مرداد 1395 )
» همزمان با چهارمین سالگرد شروع فعالیت شیراز۱۴۰۰، رونمایی از قالب جدید سایت و رسیدن آمار بازدید به ۲ میلیون نفر ( پنجشنبه 3 مرداد 1392 )
» عکاس شیراز۱۴۰۰ برندهٔ جایزه نفر دوم مسابقه عکاسی «ایران از نگاه شما» ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» مجتمع ورزشی - تفریحی قدوسی ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» آغاز عملیات اجرایی پارک ۶۰ هکتاری کوشک میدان ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» دستاوردی دیگر از سازمان فضای سبز شهرداری شیراز: خشک شدن درختان خیابان های منوچهری و وصال ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» آتش سوزی در کوه بمـــو ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» پل طبقاتی معالی آباد نماد توانمندی فنی – مهندسی شهر شیراز ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» پروژه های هدف ۹۶ شهرداری شیراز، چهره این شهر را متحول می كند ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» ویدئو : حماسه دوران (معرفی سرلشکرخلبان شهید عباس دوران در ۳۱ سالروز شهادتش) ( یکشنبه 30 تیر 1392 )
» گزارشی به مناسبت سالروز شهادت خلبان دلاور عباس دوران : عبور از خط سرخ آتش با دوران عاشقی ( یکشنبه 30 تیر 1392 )
» نگاهی بی طرفانه به وضعیت کنونی شیراز، از جهش عمرانی تا ضعف فرهنگ شهروندی ( جمعه 28 تیر 1392 )
» مجموعه ورزشی - تفریحی ضلع جنوبی پارک جنت ( پنجشنبه 27 تیر 1392 )
» گفت و گویی دوستانه با استاد امیر باقری، نقاش هنرمند شهرمان ( پنجشنبه 27 تیر 1392 )
» مروری کامل بر پروژه های عمرانی شیراز، قسمت اول : معرفی کلیه پروژه ها، از ابتدا تا آینده ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» واگذاری بخش دیگری از معادن شرق فارس به کرمان! آقایان مسئول از خواب بیدار شوید ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» راه حلی مناسب برای ساماندهی دستفروشان مواد غذایی ( دوشنبه 24 تیر 1392 )
» ویدئو : ایران ۳-۰ آلمان(لیگ جهانی والیبال) // بازی باشکوه شیران ایران ( شنبه 22 تیر 1392 )
» نمایش وعده های بی سرانجام مسئولان در کنار پیاده رو بلوار زند ( شنبه 22 تیر 1392 )
» با ادامه بی توجهی ها، خشک شدن باغ دوهکتاری در بلوار زند ( شنبه 22 تیر 1392 )
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic