تبلیغات
شیراز ۱۴۰۰، شیراز پایتخت فرهنگی ایران
 
 
 
شیراز پایتخت فرهنگی ایران زمین

آخرین گمانه زنی ها در خصوص انتخاب شهردار جدید شیراز

نویسنده : امین | چاپ این صفحه | | تاریخ : 06:04 ب.ظ - شنبه 8 تیر 1392 |

با مشخص شدن 21 نفر عضو شورای شهر شیراز در دوره ی چهارم که 15 نفر از آنها از ائتلاف جبهه ی متحد اصولگرایان می باشند گمانه زنی ها درباره ی انتخاب شهردار جدید شیراز ادامه دارد و نام هایی همچون مهندس دیهیمی ( مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه سپهر فارس و معاون سابق عمرانی شهردار شیراز) و همچنین ابراهیم عزیزی فرماندار سابق شیراز و استاندار فعلی هرمزگان، از مهمترین گزینه های مطرح شده می باشند.در این این میان بد ندیدیم گذری داشته باشیم بر سوابق و فعالیتهای این دو مدیر شیرازی :

- مهندس سید محمد رضا دیهیمی فارغ التحصیل رشته ی عمران از دانشگاه کالیفرنیا ایالات متحده ی آمریکا.
مهندس سید محمد رضا دیهیمی که در رزومه کاری خود پست های اجرایی بسیاری را جای داده و به عنوان یکی از مهندسین برتر استان فارس همیشه حرفهایی برای گفتن داشته است، خرداد ماه 1335 هجری شمسی در یک خانواده اصیل  شیرازی در یکی از محلات اطراف حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) به دنیا آمد.

  وی تحصیلات ابتدایی و اولیه خود را در شهر راز به پایان رساند و برای ادامه تحصیل پا به دبیرستان خرد و سپس دبیرستان  حاج قوام گذاشت؛ جایی که بسیاری از بزرگان امروز شیراز، روزگاری نیمکت نشین آن روزهای آن بودند. مهندس سید محمد رضا دیهیمی پس از اتمام تحصیلات خود در شیراز، به خارج از کشور رفت تا در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا و لس آنجلس آمریکا در رشته عمران به کسب علم بپردازد. 

وی پس از اخذ مدرک لیسانس از دانشگاه های مذکور به شیراز بازگشت تا علمی که کسب کرده بود را در موطن خود به کار برد.  سید محمدرضا دیهیمی در سال 1364 پس از ورود به شیراز، سکان معاونت فنی و شهرسازی شهرداری شیراز را برای مدت 10 سال بدست گرفت.  احداث بلوار قرآن- بلوار هفت تن - بلوار شهرک سعدی( ورودی)- بلوار نصر (کفترک)- بلوار سردخانه- بلوار مولوی- بلوار بوعلی- بلوار مدرس( بازسازی کامل بعد از جنگ)- بلوار کوی زهرا- بلوار بسیج - بلوار سیبویه- بزرگراه رحمت ، بلوار ارتش- خیابان شاهداعی الله- بولوار احمدی نو- بلوار بعثت- بلوار رسالت - خیابان ملاصدرا- خیابان ایمان(همت)، خیابان باهنر- بلوار باهنر- بلوار دهپیاله( رضوان)- بلوار پاسداران- بلوار رجایی( فرهنگ شهر)- بلوار معالی آباد، بلوار میرزا کوچک خان- بزرگراه چمران- بلوار جمهوری اسلامی ( بابا کوهی )- بلوار امیر کبیر و... در این 10 سال نشانگر بخشی از زحمات این مهندس شیرازی است.

 اما وی برای شهرش به همین ها بسنده نکرد و پروژه هایی چونان پارک فخر آباد، پارک پودنگ، پارک کوهپا، پارک قوری، پارک ولی عصر(شهرک ولی عصر)، پارک پرواز، پارک رحمت،پارک چمران، پارک خلدبرین، پارک کشن( شهرک گلشن)،پارک امام رضا، پارک بزرگ احمدی نو، پارک شهداء ، پارک رضوان، پارک ملی(بازسازی کامل )، پارک آزادی (بازسازی کامل )،پارک ولی عصر (بازسازی کامل )، فلکه ا...-فلکه خاتون- فلکه سنگی - فلکه معلم- فلکه قرآن - فلکه ولی عصر- فلکه آستانه- فلکه شاهچراغ، فلکه دانشجو- فلکه کلبه- اطراف حافظیه (محوطه سازی )- اطراف صدا و سیما- محوطه سازی اطراف استانداری تا باغ صفا- محوطه سازی خواجوی کرمانی- احداث ساختمان های عمومی شهری- نقل و انتقال و ساخت میدان تره باز شهر شیراز- ترمینال شهید کاراندیش-ترمینال مدرس- ترمینال امیر کبیر- ساختمان منطقه 1- ساختمان معاونت فنی و شهرسازی ( رودکی)- ساختمان منطقه 2- - ساختمان منطقه 6- سازمان اتوبوسرانی، ترمینال اتوبوسرانی ( والفجر)، ساختمان های آتش نشانی(حداقل 5 مرتبه) حاصل دسترنج وی در این مدت است.  سید محمدرضا دیهیمی دو سال بعد از اتمام دوران خدمت اش در معاونت معماری و شهرسازی شهرداری شیراز یعنی در سال 76 دفتر نظام معماری شهرداری شیراز را تشکیل داد که  برای اولین مرتبه در کشور مجری آئین نامه 2800 برای احداث ساختمان های ضد زلزله بود.

وی در این خصوص  برنده مدال طلا از ریاست جمهوری در سال 76 گردید.  این مهندس دست از تلاش بر نداشت و این بار پا به عرصه دیگری از خدمت نهاد و در سال 76 سکاندار معاونت طرح و توسعه سازمان آب منطقه ای فارس – بوشهر – کهگیلویه و بویر احمد شد و برای مدت 4 سال یعنی تا سال 80 تجربه اندوخت و خدمت کرد.  در این مدت احداث و اتمام ده ها پروژه سد سازی – شبکه آبیاری- زهکشی بندهای انحرافی در شهرهای سه استان برای او افتخار بزرگی است.  پس از آن یکی از سریع ترین پروژه های سد سازی شاهد حضور مردی بود که آن روزها دیگر هم علمش فزون گشته و هم تجاربی گرانبها در توشه خود داشت.مهندس دیهیمی این بار مجری پروژه سد و نیروگاه ملاصدرا شد تا  به مدت 4 سال  این پروژه را بهع اتما برساند(84-80).

 سید محمدرضا دیهیمی سپس به ساختمان اداره کل مسکن و شهرسازی استان فارس در خیابان ستارخان رفت. مدیریت احداث بیش از 100 هزار واحد مسکن مهر در فارس پهناور،کسب 3 مدال طلا بعنوان بهترین کیفیت اجرا مسکن مهر در استان فارس، اتمام بیش از 1000 واحد مسکن اجاره به شرط تملیک در کمتر از 2 سال  و کسب رتبه اول در اجرای بهترین کیفیت،واگذاری 400 واحد مسکن در شیراز به خانواده معظم شهدا، اختصاص واحدهای مسکن جهت بنیاد شهید- بهزیستی  - کمیته امداد، اتمام پروژه بزرگ کتابخانه اسناد ملی در شیراز و افتتاح آن توسط رییس جمهور،احداث و اتمام 3 بیمارستان در شهر– فراشبند – سده اقلید ،احداث و اتمام عملیات (70% ) پروژه جانبازان و... همه یادآور تلاش های بسیاری است که این بار دستان پرتوان این مهندس شیرازی رقم زده اند. 

وی در ادامه مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه سپهر وابسته به بانک صادرات ایران می شود. احداث بزرگترین پروژه عمرانی در بافت مرکزی شیراز با کاربری 1000 واحد پارکینگ ، ساماندهی منطقه دروازه کازرون، دارای هایپر مارکت، بازارمیوه و مواد غذایی بمساحت حدود 6000 مترمربع با امکانات ویژه و پشت بام سبز برای اولین مرتبه در شیراز به مساحت 12000 متر مربع و ده ها پروژه اقتصادی و مسکونی در شهر شیراز که چهره این شهر را دگرکون می سازد ، پروژه های تجاری عفیف آباد ، معالی آباد، چندین مجتمع بزرگ مسکونی اداری و... در انتهای کارنامه کاری او تا این زمان قرار می گیرد.

- ابراهیم عزیزی : فرماندار سابق شیراز - معاون سیاسی امنیتی استانداری سیستان و بلوچستان - استاندار هرمزگان ( متاسفانه اطلاعات بیشتری از وی در فضای وب منتشر نشده است )


تغییر شهردار شیراز ضرورت و یا اقدامی اشتباه ؟

اما در این بین می بایست به این پرسش که " تغییر شهردار شیراز ضرورت است و یا اقدامی اشتباه" پاسخی مناسب داده شود. علیرضا پاکفطرت در سال 1339 در شیراز متولد شد. وی دارای مدرک کارشناسی در رشته مهندسی عمران از دانشگاه چمران اهواز، فوق لیسانس در رشته ی مهندسی شهرسازی(برنامه ریزی شهری و منطقه ای و طراحی شهری ) از دانشگاه تهران و دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه اصفهان می باشد.

بدون شک تمامی شهروندان و بازدیدکنندگان سایت بخوبی نسبت به عملکرد شهردار کنونی شیراز واقف هستند و نیازی به هیچ گونه توضیح نمی باشد. در این شرایط بنظر شما کدام گزینه می تواند بهترین فرد برای سکانداری شهرداری شیراز باشد؟ شهردار کنونی و یا دو گزینه ی دیگر ؟ هرچند که شنیده ها حکایت از نزدیکتر بودن ابراهیم عزیزی به صندلی شهردار شیراز دارد.


دسته بندی : نقد و بررسی ,
 

آخرین مطالب

» پروژه ( دوشنبه 4 مرداد 1395 )
» همزمان با چهارمین سالگرد شروع فعالیت شیراز۱۴۰۰، رونمایی از قالب جدید سایت و رسیدن آمار بازدید به ۲ میلیون نفر ( پنجشنبه 3 مرداد 1392 )
» عکاس شیراز۱۴۰۰ برندهٔ جایزه نفر دوم مسابقه عکاسی «ایران از نگاه شما» ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» مجتمع ورزشی - تفریحی قدوسی ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» آغاز عملیات اجرایی پارک ۶۰ هکتاری کوشک میدان ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» دستاوردی دیگر از سازمان فضای سبز شهرداری شیراز: خشک شدن درختان خیابان های منوچهری و وصال ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» آتش سوزی در کوه بمـــو ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» پل طبقاتی معالی آباد نماد توانمندی فنی – مهندسی شهر شیراز ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» پروژه های هدف ۹۶ شهرداری شیراز، چهره این شهر را متحول می كند ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» ویدئو : حماسه دوران (معرفی سرلشکرخلبان شهید عباس دوران در ۳۱ سالروز شهادتش) ( یکشنبه 30 تیر 1392 )
» گزارشی به مناسبت سالروز شهادت خلبان دلاور عباس دوران : عبور از خط سرخ آتش با دوران عاشقی ( یکشنبه 30 تیر 1392 )
» نگاهی بی طرفانه به وضعیت کنونی شیراز، از جهش عمرانی تا ضعف فرهنگ شهروندی ( جمعه 28 تیر 1392 )
» مجموعه ورزشی - تفریحی ضلع جنوبی پارک جنت ( پنجشنبه 27 تیر 1392 )
» گفت و گویی دوستانه با استاد امیر باقری، نقاش هنرمند شهرمان ( پنجشنبه 27 تیر 1392 )
» مروری کامل بر پروژه های عمرانی شیراز، قسمت اول : معرفی کلیه پروژه ها، از ابتدا تا آینده ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» واگذاری بخش دیگری از معادن شرق فارس به کرمان! آقایان مسئول از خواب بیدار شوید ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» راه حلی مناسب برای ساماندهی دستفروشان مواد غذایی ( دوشنبه 24 تیر 1392 )
» ویدئو : ایران ۳-۰ آلمان(لیگ جهانی والیبال) // بازی باشکوه شیران ایران ( شنبه 22 تیر 1392 )
» نمایش وعده های بی سرانجام مسئولان در کنار پیاده رو بلوار زند ( شنبه 22 تیر 1392 )
» با ادامه بی توجهی ها، خشک شدن باغ دوهکتاری در بلوار زند ( شنبه 22 تیر 1392 )
 
نمایش نظرات 1 تا 30