تبلیغات
شیراز ۱۴۰۰، شیراز پایتخت فرهنگی ایران
 
 
 
شیراز پایتخت فرهنگی ایران زمین

كارگاه سد تنگ سرخ شیراز فعال شد

نویسنده : امین | چاپ این صفحه | | تاریخ : 08:17 ب.ظ - پنجشنبه 6 تیر 1392 |

غریو لودرها و بلودوزرها ، نوید بخش روزهایی پر كار و پر رونق برای احداث سد استراتژیك تنگ سرخ در محور شمال غرب شیراز دارد ، سدی كه در اهداف آن توسعه توریسم و گردشگری ، احیای باغهای قصر دشت شیراز و پرداختن به فضای تفریحی و گردشی شیراز در نظر گرفته شده است.


سد تنگ سرخ كه به صورت مشاركتی با عقد قرار داد بین شهرداری شیراز به نمایندگی از استانداری فارس و وزارت كشور و سازمان آب منطقه ای فارس به نمایندگی از وزارت نیرو در حال احداث است تا همین چند ماه پیش حال و روز خوبی نداشت و كارگاههای آن تا آستانه تعطیلی پیش رفت.
بر اساس توافقنامه موجود نیمی از هزینه و اعتبار احداث این سد توسط شهرداری شیراز می بایست تامین شود و سازمان آب منطقه ای فارس به عنوان مجری طرح مابقی اعتبارات را در مراحل بعد تامین خواهد كرد.
طی ماههای اخیر با تلاش مسوولان استان فارس و مسوولان كشوری كه بارها از كارگاه این سد دیدن كرده اند اختلافات و سوء برداشت ها از توافقنامه بر طرف گردید و در بازدیدی كه اخیرا خبرنگاران و اصحاب رسانه از كارگاه این سد داشتند تكاپوی ماشین آلات سنگین و همت و جدیت كارگران و كارشناسان برای تجهیز كارگاه و فعالیت در این عرصه سد سازی قابل مشاهده بود.
مهندس محمد حاج رسولی ها معاون وزیر نیرو و رییس سازمان مدیریت منابع آب ایران در بازدید اخیر خود از كارگاه سد تنگ سرخ از روند اجرایی این طرح ابراز رضایت كرد.
مهندس حمید رضا دهقانی مدیر عامل سازمان آب منطقه ای استان فارس نیز از اختصاص ۵۲ میلیارد ریال اعتبار به این طرح خبر داد و گفت : این مبلغ از محل اعتبارات شهرداری شیراز به سد تنگ سرخ اختصاص یافته و در حال حاضر كارگاهای این سد فعال است.
وی اظهار داشت : احداث سد تنگ سرخ در یك برنامه پنج ساله هدف گذاری شده و به شرط تامین منابع مالی و اجرای كامل توافقنامه امید است در موعد مقرر به بهره برداری برسد.
مدیر عامل سازمان آب منطقه ای استان فارس فضای كلی بین شهرداری شیراز و سازمان آب منطقه ای ودیگر مسوولان استان فارس برای اجرای این طرح را خوب توصیف كرد و یاد آور شد : اجرای این سد در مرحله كار خاكبرداری و تجهیز كارگاه است و فعالیت های خوبی در كارگاه در حال انجام است.
مهندس علیرضا پاك فطرت شهردار شیراز نیز در بازدیدی كه اخیرا از سد تنگ سرخ شیراز داشت شروع پروژه و فعالیت كارگاه را خوب توصیف و ارزیابی كرد و گفت : رودخانه ای كه ما آن را به نام رودخانه خشك می شناسیم فرصتی برای توسعه شیراز و پرداختن به مسایل گرشگری است و با احداث سد تنگ سرخ و پر آب شدن این رودخانه امید است بتوانیم طرح های گردشگری را دراین كلان شهر اجرایی كنیم.
شهردار شیراز خاطر نشان كرد : سد تنگ‌ سرخ یكی از راهكارهای استفاده از ظرفیت‌های رودخانه خشك شیراز است و اجرای این سد موجب ساماندهی و حل بخشی از مشكلات ناشی از خشك بودن آن می شود.
پاك فطرت گفت: عملیات اجرایی سد تنگ‌سرخ آغاز شده و در این پروژه طبق توافق ۵۰ درصد سهم شهرداری و ۵۰ درصد نیز سهم سازمان آب است، شهرداری سهم خود را با اجرای جاده دسترسی و تملك، پرداخت كرده و سازمان آب نیز قرار است به مرور سهم خود را پرداخت كند.
سد تنگ سرخ با طول تاج ۷۰۰ متر، ارتفاع ۸۵ متر، ۳۰ میلیون متر مكعب گنجایش مخزن و ظرفیت تنظیم ۱۷ میلیون متر مكعب آب درمحور شمال غرب شیراز در حال احداث است.

خبر از ایرنادسته بندی : خبر ,
 

آخرین مطالب

» پروژه ( دوشنبه 4 مرداد 1395 )
» همزمان با چهارمین سالگرد شروع فعالیت شیراز۱۴۰۰، رونمایی از قالب جدید سایت و رسیدن آمار بازدید به ۲ میلیون نفر ( پنجشنبه 3 مرداد 1392 )
» عکاس شیراز۱۴۰۰ برندهٔ جایزه نفر دوم مسابقه عکاسی «ایران از نگاه شما» ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» مجتمع ورزشی - تفریحی قدوسی ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» آغاز عملیات اجرایی پارک ۶۰ هکتاری کوشک میدان ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» دستاوردی دیگر از سازمان فضای سبز شهرداری شیراز: خشک شدن درختان خیابان های منوچهری و وصال ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» آتش سوزی در کوه بمـــو ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» پل طبقاتی معالی آباد نماد توانمندی فنی – مهندسی شهر شیراز ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» پروژه های هدف ۹۶ شهرداری شیراز، چهره این شهر را متحول می كند ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» ویدئو : حماسه دوران (معرفی سرلشکرخلبان شهید عباس دوران در ۳۱ سالروز شهادتش) ( یکشنبه 30 تیر 1392 )
» گزارشی به مناسبت سالروز شهادت خلبان دلاور عباس دوران : عبور از خط سرخ آتش با دوران عاشقی ( یکشنبه 30 تیر 1392 )
» نگاهی بی طرفانه به وضعیت کنونی شیراز، از جهش عمرانی تا ضعف فرهنگ شهروندی ( جمعه 28 تیر 1392 )
» مجموعه ورزشی - تفریحی ضلع جنوبی پارک جنت ( پنجشنبه 27 تیر 1392 )
» گفت و گویی دوستانه با استاد امیر باقری، نقاش هنرمند شهرمان ( پنجشنبه 27 تیر 1392 )
» مروری کامل بر پروژه های عمرانی شیراز، قسمت اول : معرفی کلیه پروژه ها، از ابتدا تا آینده ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» واگذاری بخش دیگری از معادن شرق فارس به کرمان! آقایان مسئول از خواب بیدار شوید ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» راه حلی مناسب برای ساماندهی دستفروشان مواد غذایی ( دوشنبه 24 تیر 1392 )
» ویدئو : ایران ۳-۰ آلمان(لیگ جهانی والیبال) // بازی باشکوه شیران ایران ( شنبه 22 تیر 1392 )
» نمایش وعده های بی سرانجام مسئولان در کنار پیاده رو بلوار زند ( شنبه 22 تیر 1392 )
» با ادامه بی توجهی ها، خشک شدن باغ دوهکتاری در بلوار زند ( شنبه 22 تیر 1392 )