تبلیغات
شیراز ۱۴۰۰، شیراز پایتخت فرهنگی ایران
 
 
 
شیراز پایتخت فرهنگی ایران زمین

تلاش مضاعف برای محو کردن هویت شیراز با تغییر نام پروژه های عمرانی، ورود نام سعدی شیراز به لیست سیاه!

نویسنده : امین | چاپ این صفحه | | تاریخ : 11:29 ق.ظ - چهارشنبه 5 تیر 1392 |

در روز افتتاح بزرگراه وحدت به یکباره و در شرایطی که کلیه بنرها و بیلوردهای نصب شده در سطح شهر و همچنین اطلاع رسانیهای قبلی درباره پروژه چه در سایت شهرداری و چه در خبرگزاری ها و روزنامه ها به همین نام شناخته می شد در روز افتتاح و پس از ایجاد حاشیه های مختلف و تعجب آور نام این بزرگراه به یکباره به بزرگراه آیت الله سید نورالدین حسینی الهاشمی تغییر یافت! این روند متوقف ماند تا نوبت به افتتاح پروژه های جدیدتر رسید.

نام پل سه سطحی رحمت  -  باهنر نیز یک روز قبل از افتتاح به شهیدان غلامی تغییر کرد، نام بزرگراه آرین که برگرفته از منطقه ای به همین نام بود که اتوبان در آن ساخته شده است به بزرگراه آیت الله محلاتی تغییر یافت. در حالیکه خیابانی به همین نام در شیراز وجود دارد. پل دکتر حسابی نیز که در بزرگراه حسابی ساخته شده بود و به شکل جالبی دو بزرگراه ذکر شده در بالا را به هم متصل می کرد نیز دچار همین رویه شد و نام شهدای جهاد را به خود گرفت.

اما شاید عجیب مورد که ظن و گمان ها را درباره رویه پیش گرفته شده از سوی مجموعه شهرداری و شورای شهر که همان محو کردن هویت شهر شیراز است، سیار تقویت می کند تغییر نام تونل سعدی به فضیلت در بنرهای نصب شده در داخل تونل به مناسب پایان عملیات تونل است، اتفاقی بسیار عجیب و تعجب آور که مشخص نیست چه تفکری و افرادی در پشت این قضیه وجود دارند!

 


به راستی نام سعدی دچار چه مشکلی است؟آیا نامگذاری یک تونل به اسم یک شاعر سرشناس که نام وی در تقویم شمسی ایرانیان دارای یک روز بخصوص است و تمامی جهان شعر ایران را با نام وی می شناسند و اتفاقا از اهداف ساخت تونل خارج کردن منطقه ی سعدی از بن بست بوده است، شهر را دچار مشکل می کرده است؟

این چه تفکر افراط گرانه ای است که قصد از بین بردن تمامی شواهد و نامهای تاریخی و ارزشمند شیراز و فارس از مناطق، خیابانها، بلوارها، بزرگراه ها، تونلها و پل ها دارد؟ حضرت علی (ع) نیز بارها در احادیث و خطابه های خود درباره افراط و تفریط هشدار داده اند. هیچکس منکر زحمات ارزشمند روحانیون و از جان گذشتگی های شهدای گرانقدر 8 سال جنگ تحمیلی نیست، اما تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم چه؟ باید فراموش گردد و به هیچ انگاشته شود؟ چرا نام زیبا و با افتخار سعدی که آرامگاهش سومین مکان تاریخی پربازدید در ایام نوروز است می بایست حذف شود و نام "ضیلـتــ " ــی که تنها چند سال از ساخت و ایجاد بلواری به اسم آن می گذرد به آن بنشیند؟ مطمئنا شهروندان شیرازی آنچنان آگاه هستند که زیربار چنین تغییراتی نخواهند رفت و هر منطقه و پروژه ای را با نام اصلی آن خواهند شناخت و نه نام تصنعی که برروی آن گذاشته می شود.

متاسفانه هنوز مسئولان دچار شعارزدگی هستند و بجای اینکه به حرف خود درباره نامگذاری معابر و پروژه ها با استفاده از نظر مردم پایبند باشند همچنان با سرعتی مضاعف در مسیر خودرایی رو به جلو حرکت می کنند تا بلکه کسی بر آنها خرده نگیرد که چرا از نامهایی استفاده کرده اید که فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم را زنده نگه می داشته است! ترس از چنین برخوردهایی از مسئولان تصمیم گیر افرادی ساخته است که حتی جرات استفاده از نامهای اصیل تاریخی ایرانی را نداشته چه برسد به استفاده از این اسامی و دفاع از نام آن.

متاسفانه شهردار شیراز در این زمینه به شدت دچار کمکاری شده و مدیون شهروندان شیرازی است. در این میان می بایست هرچه سریعتر روند جاری تغییر کند و هم از اسامی تاریخی نظیر پادشاهان پر افتخار تاریخی نظیر کوروش، داریوش، خشایارشا، اردشیر و ... و همچنین دانشمندان و بزرگان قدیم و معاصر  استفاده گردد و هم به فراخور پراکندگی پروژه از نام شهدا و روحانیون نیز استفاده شود. امید است این رویه اشتباه هرچه سریعتر تصحیح شود تا شهروندان از لحاظ لفظی و نامی نیز بتوانند این پروژه ها را ازآن خود بدانند.

نام فضیلت که با بی سلیقگی تمام با تصمیم لحظه آخری برروی بنرهایی که نام سعدی داشته اند چسبانده شده است!دسته بندی : نقد و بررسی ,
 

آخرین مطالب

» پروژه ( دوشنبه 4 مرداد 1395 )
» همزمان با چهارمین سالگرد شروع فعالیت شیراز۱۴۰۰، رونمایی از قالب جدید سایت و رسیدن آمار بازدید به ۲ میلیون نفر ( پنجشنبه 3 مرداد 1392 )
» عکاس شیراز۱۴۰۰ برندهٔ جایزه نفر دوم مسابقه عکاسی «ایران از نگاه شما» ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» مجتمع ورزشی - تفریحی قدوسی ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» آغاز عملیات اجرایی پارک ۶۰ هکتاری کوشک میدان ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» دستاوردی دیگر از سازمان فضای سبز شهرداری شیراز: خشک شدن درختان خیابان های منوچهری و وصال ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» آتش سوزی در کوه بمـــو ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» پل طبقاتی معالی آباد نماد توانمندی فنی – مهندسی شهر شیراز ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» پروژه های هدف ۹۶ شهرداری شیراز، چهره این شهر را متحول می كند ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» ویدئو : حماسه دوران (معرفی سرلشکرخلبان شهید عباس دوران در ۳۱ سالروز شهادتش) ( یکشنبه 30 تیر 1392 )
» گزارشی به مناسبت سالروز شهادت خلبان دلاور عباس دوران : عبور از خط سرخ آتش با دوران عاشقی ( یکشنبه 30 تیر 1392 )
» نگاهی بی طرفانه به وضعیت کنونی شیراز، از جهش عمرانی تا ضعف فرهنگ شهروندی ( جمعه 28 تیر 1392 )
» مجموعه ورزشی - تفریحی ضلع جنوبی پارک جنت ( پنجشنبه 27 تیر 1392 )
» گفت و گویی دوستانه با استاد امیر باقری، نقاش هنرمند شهرمان ( پنجشنبه 27 تیر 1392 )
» مروری کامل بر پروژه های عمرانی شیراز، قسمت اول : معرفی کلیه پروژه ها، از ابتدا تا آینده ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» واگذاری بخش دیگری از معادن شرق فارس به کرمان! آقایان مسئول از خواب بیدار شوید ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» راه حلی مناسب برای ساماندهی دستفروشان مواد غذایی ( دوشنبه 24 تیر 1392 )
» ویدئو : ایران ۳-۰ آلمان(لیگ جهانی والیبال) // بازی باشکوه شیران ایران ( شنبه 22 تیر 1392 )
» نمایش وعده های بی سرانجام مسئولان در کنار پیاده رو بلوار زند ( شنبه 22 تیر 1392 )
» با ادامه بی توجهی ها، خشک شدن باغ دوهکتاری در بلوار زند ( شنبه 22 تیر 1392 )
 
نمایش نظرات 1 تا 30