تبلیغات
شیراز ۱۴۰۰، شیراز پایتخت فرهنگی ایران
 
 
 
شیراز پایتخت فرهنگی ایران زمین

پریشان دوباره خشک شد

نویسنده : امین | چاپ این صفحه | | تاریخ : 12:08 ب.ظ - یکشنبه 2 تیر 1392 |

دریاچه پریشان به همراه سایر تالابهای استان فارس با شروع فصل گرما دوباره خشک شدند تا معضل برداشت بی رویه آب برای مصارف کشاورزی دست از گریبان این اکوسیستمهای آسیب دیده بر ندارد.به گزارش خبرنگار مهر از شیراز، در حالی كه در ابتدای سال جاری به دلیل بارشهای مناسب دریاچه های استان فارس آبدار شده بودند اما طی چند روز گذشته به دلیل تبخیر زیاد و بالای بودن سطح زیركشت این دریاچه ها به طور كامل خشك شدند.

دریاچه پریشان كه از مهمترین دریاچه های آب شیرین كشور به شمار می رود، در فصل فروردین و اردیبهشت به دلیل بارشهای مناسب آبگیری شد و شرایط به گونه ای شد كه چشمه های این دریاچه فعال شدند البته دریاچه های طشك و بختگان نیز وضعیت مناسبی دست یافتند اما هم اكنون بار دیگر این دریاچه ها خشك شده و با خشكی دست و پنجه نرم می كنند. بارندگی در شهرستان کازرون طی چند هفته اول امسال به اندازه ای بود که حدود 100 هکتار از دریاچه پریشان را آبگیری کرد.


معاون نظارت و پایش محیط زیست استان فارس در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: طی چند روز گذشته با وجود اینكه دریاچه پریشان به طور مناسبی آبگیری شده بود بار دیگر خشك شد. محسن جعفرنژاد افزود: در حالیكه در دریاچه پریشان شاهد حضور پرندگان بودیم و انتظار می رفت كه این دریاچه تا پاییز آبدار باشد اما به طور غیر منتظره ای پریشان خشك شد.

وی ادامه داد: البته دریاچه بختگان و طشك نیز كه در این مدت آبدار شده بودند و بعد از چند سال وضعیت آنها بهبود پیدا كرده بود ناگهان خشك شده و در حال حاضر به طور 100 درصد خشك شده اند. معاون نظارت و پایش محیط زیست استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص دلایل خشك شدن این تالابها بیان كرد: یكی از دلایل اصلی خشك شدن دریاچه های استان فارس بالا بودن سطح زیركشت و كشاورزی اطراف آنهاست كه در از بین رفتن دریاچه های استان تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: در این راستا ضروری است كه مسئولان امر نسبت به مدیریت مصرف آب و تغییر الگوی مصرف اقدام كنند در غیر این صورت به صورت مداوم به جز در زمان محدودی باید منتظر خشك بودن دریاچه های مهم فارس بود. جعفرنژاد یكی دیگر از موضوعات مهم در خشك شدن دریاچه ها را وجود چاه های غیرمجاز عنوان كرد و افزود: در حال حاضر تعداد قابل توجهی چاه غیرمجاز در اطراف دریاچه های استان وجود دارد كه این امر در خشك شدن دریاچه ها تاثیرگذار است.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان فارس ادامه داد: البته چاه های مجازی كه در اطراف دریاچه های استان به تعداد زیاد وجود دارد در خشك شدن دریاچه ها بی تاثیر نیست زیرا هیچگونه مدیریتی در برداشت از آن صورت نمی گیرد. وی بر لزوم كنترل برداشت از چاه های استان فارس تاكید كرد و گفت: البته تبخیر زیاد نیز در خشك شدن دریاچه های استان تاحدودی تاثیرگذار است اما نه به آن اندازه ای كه برداشتهای غیرمجاز تاثیر می گذارد.

جعفرنژاد بیان كرد: یكی دیگر از موضوعاتی كه در خشك شدن تالابهای استان فارس تاثیرگذار است عدم اختصاص حقابه بوده كه در این راستا مسئولان امر باید نسبت به تخصیص حقابه های این دریاچه ها اقدام كنند. وی افزود: البته دریاچه های كمجان و مهارلو در استان فارس تا حدودی آبدار بوده و خشك نشده اند.دسته بندی : خبر ,
 

آخرین مطالب

» پروژه ( دوشنبه 4 مرداد 1395 )
» همزمان با چهارمین سالگرد شروع فعالیت شیراز۱۴۰۰، رونمایی از قالب جدید سایت و رسیدن آمار بازدید به ۲ میلیون نفر ( پنجشنبه 3 مرداد 1392 )
» عکاس شیراز۱۴۰۰ برندهٔ جایزه نفر دوم مسابقه عکاسی «ایران از نگاه شما» ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» مجتمع ورزشی - تفریحی قدوسی ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» آغاز عملیات اجرایی پارک ۶۰ هکتاری کوشک میدان ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» دستاوردی دیگر از سازمان فضای سبز شهرداری شیراز: خشک شدن درختان خیابان های منوچهری و وصال ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» آتش سوزی در کوه بمـــو ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» پل طبقاتی معالی آباد نماد توانمندی فنی – مهندسی شهر شیراز ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» پروژه های هدف ۹۶ شهرداری شیراز، چهره این شهر را متحول می كند ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» ویدئو : حماسه دوران (معرفی سرلشکرخلبان شهید عباس دوران در ۳۱ سالروز شهادتش) ( یکشنبه 30 تیر 1392 )
» گزارشی به مناسبت سالروز شهادت خلبان دلاور عباس دوران : عبور از خط سرخ آتش با دوران عاشقی ( یکشنبه 30 تیر 1392 )
» نگاهی بی طرفانه به وضعیت کنونی شیراز، از جهش عمرانی تا ضعف فرهنگ شهروندی ( جمعه 28 تیر 1392 )
» مجموعه ورزشی - تفریحی ضلع جنوبی پارک جنت ( پنجشنبه 27 تیر 1392 )
» گفت و گویی دوستانه با استاد امیر باقری، نقاش هنرمند شهرمان ( پنجشنبه 27 تیر 1392 )
» مروری کامل بر پروژه های عمرانی شیراز، قسمت اول : معرفی کلیه پروژه ها، از ابتدا تا آینده ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» واگذاری بخش دیگری از معادن شرق فارس به کرمان! آقایان مسئول از خواب بیدار شوید ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» راه حلی مناسب برای ساماندهی دستفروشان مواد غذایی ( دوشنبه 24 تیر 1392 )
» ویدئو : ایران ۳-۰ آلمان(لیگ جهانی والیبال) // بازی باشکوه شیران ایران ( شنبه 22 تیر 1392 )
» نمایش وعده های بی سرانجام مسئولان در کنار پیاده رو بلوار زند ( شنبه 22 تیر 1392 )
» با ادامه بی توجهی ها، خشک شدن باغ دوهکتاری در بلوار زند ( شنبه 22 تیر 1392 )