شیراز پایتخت فرهنگی ایران زمین

ایجاد دریاجه مصنوعی ، فضای سبز مرتفع و تله کابین در ورودی امیرکبیر شیراز // پروژه کوهسار بزرگترین پروژه شهری کشور // انتشار اوراق مشارکت در نیمه دوم دی ماه // ساخت پل کابلی در سال آینده

نویسنده : نیما | چاپ این صفحه | | تاریخ : 03:25 ب.ظ - شنبه 3 دی 1390 |

از نگاه صاحب‌نظران با روندی كه شهرداری شیراز در پیش‌گرفته است، شیراز در نیمه دهه 90، كلان‌شهری توسعه یافته خواهد بود، شهری كه تفاوت‌های بسیاری از ابعاد مختلف توسعه‌یافتگی را القا می‌كند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، هم‌اینك بیش از بیست پروژه بزرگ در شیراز مراحل مختلف مطالعه، طراحی، اجرا یا اتمام را می‌گذراند، كه حداقل ده پروژه شاخص آن، زمینه تحول در زیرساخت‌های گردشگری، سرمایه‌گذاری و زیباسازی شهری و رفاه شهروندی را فراهم می‌كند.

شهردار شیراز :فروش اوراق مشارکت راهی برای پیشرفت طرح‌های عمرانی در شیراز

تونل‌های سعدی، دوقلوی كوهسار مهدی و دوقلوی ایمان شمالی، پل چمران، تقاطع غیرهمسطح معالی‌آباد، ورودی جنوب (شیراز- بوشهر- خوزستان)، تقاطع رحمت، باهنرشمالی، دكترحسابی، تكمیل رینگ دور شهر در مسیر شمال، شمالغرب، جنوب و جنوب‌شرق، پل ولی‌عصر(عج) و ... از جمله این پروژه‌ها هستند كه هر یك زمینه‌ساز تحولی اساسی در روان‌سازی ترافیك، زیباسازی شهری، گردشگری، جذب سرمایه‌گذار و سایر ابعاد توسعه یافتگی را فراهم خواهند كرد.
از نگاه آگاهان مسایل مدیریت و عمران شهری، راه‌اندازی فاز اول قطار شهری در شیراز در سال 91، شاید اولین گام بلند شهرداری شیراز در مسیری است كه برای 5 سال آینده، شیرازی جدید را پیش‌روی، قرار خواهد داد.

شهردار شیراز در این زمینه معتقد است: یكی از پروژه‌های مهمی كه شهرداری كار اجرایی آن را آغاز كرده، سد تنگ‌سرخ است، سدی كه از هر بعد نگاه كنیم، تاثیری عمیق بر روند تحولات شهر شیراز خواهد داشت.

شهردار شیراز :فروش اوراق مشارکت راهی برای پیشرفت طرح‌های عمرانی در شیراز
علی‌رضا پاك‌فطرت امروز در حاشیه بازدید دوره‌ای خبرنگاران از پروژه‌های عمرانی در حال اجرا، با بیان اینكه سد تنگ‌سرخ از جمله مصوبات دور دوم سفرهای هیات دولت است، افزود: در شیراز رودخانه‌ای به‌طول 14 كیلومتر وجود دارد كه از نگاه آگاهان یك اژدهای خفته است.
او با بیان اینكه این رودخانه بارها در پی بارندگی‌های چندروزه، شیرازی‌ها را دچار دردسر كرده است، گفت: با توجه به ساخت‌سازهای انجام شده در شمال‌غرب، اگر بارندگی زیاد باشد، روان‌آب‌ها به سمت این رودخانه رفته و در مسیر خود تبدیل به سیلابی غیرقابل كنترل خواهد شد.
شهردار شیراز تصریح كرد: اگر سد تنگ‌سرخ اجرا شود، ضمن مهار این روان‌آب‌ها و كنترل سیلاب مخرب، می‌توان آبی را به‌شكل دائمی در رودخانه جریان داد و در این مسیر طرح‌های متعدد تفریحی، گردشگری و مبلمان شهری اجرا كرد، از طرفی اطراف سد، امكان ایجاد بسترهای جذب گردشگر، بهتر و كارآمدتر از آنچه كه در چادگان اصفهان فراهم شده است،‌ مهیا خواهد شد.
پاك‌فطرت با تاكید براینكه اجرای این طرح، زمینه تغییر اقلیم شیراز را فراهم می‌كند، گفت: سد تنگ‌سرخ باغ‌های قصردشت را از بی‌آبی نجات می‌دهند و این به‌معنای نجات این كلان‌شهر از آلودگی روزافزون هوا و فراهم شدن بستری برای توسعه فضاهای سبز و باغ‌های جدید است.
شهردار شیراز اما در خصوص ورودی جنوبی شیراز با اشاره به اینكه این ورودی خاطرات زیادی از سرداران و شهدا و رزمندگان و ایثارگران هشت‌سال دفاع مقدس را در خود دارد، گفت: برنامه گسترده‌ای برای این ورودی داریم و اعتبارات اجرای این برنامه‌های عمرانی را نامحدود در نظر گرفته‌ایم.
وی اضافه كرد: طی دو سال آینده این مسیر با ایجاد 140 هكتار فضای سبز بر روی بلندی و اتمام پروژه آب‌بند كه مراحل اجرای آن طی می‌شود، محلی مصفا برای گردشگران و جذاب برای همه كسانی است كه خاطرات دوران دفاع مقدس را در ذهن دارند یا قصدشان عبور از این مسیر است.
شهردار شیراز با یادآوری اینكه مراحل تحویل فضای 140 هكتاری از منابع طبیعی در حال نهایی شدن است، گفت: با توجه به اینكه مغازه‌هایی در این محدوده قرار دارد، باید طی مدت اجرای این طرح، برای شاغلان محل مناسبی برای كسب فراهم كرده و زمینه‌ساز جابه‌جایی شویم.
وی با یادآوری اینكه در یك‌طرف این طرح دریاچه‌ای به وسعت 6 هزارمترمربع به همراه فضای سبز گسترده‌ و در سمت دیگر فضای سبز مرتفعی ایجاد می‌شود، گفت: اجرای تله‌كابین برای اتصال این دو نقطه، آبشار و آب‌نما و جانمایی برای حضور گردشگران و فراهم كردن امكانات رفاهی- تفریحی، از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده در این فضا است.
شهردار شیراز در ادامه بازدید پنج ساعته خبرنگاران از پروژه‌های عمرانی، در خصوص پل چمران گفت: این پل تونل‌های دوقلوی ایمان را به ایمان شمالی متصل خواهد كرد و نقش عمیقی در روان‌سازی ترافیك و اتصال شمال و شمال‌غرب و جنوب شهر ایفا می‌كند.
شهردار شیراز با بیان اینكه پیشرفت این پروژه اكنون 5 درصد است، از انجام بخشی از تملك‌ها خبر داد و گفت: معمولا هزینه تملك در چنین پروژه‌هایی تا 4 برابر هزینه اجرای اصل پروژه است و زمان را هم از ما می‌گیرد.
وی تصریح كرد: این پل در دو باند كه هركدام 13 متر و نیم عرض و سه مسیر رفت و برگشت یعنی جمعا شش خط عبور خودرو دارد، علاوه براینكه تردد را بسیار تسهیل خواهد كرد، در زیبایی مناظر شهری و حفظ باغ‌های قصردشت، نقشی كلیدی بازی می‌كند.
شهردار شیراز همچنین در خصوص پروژه تقاطع غیرهمسطح باهنر- رحمت نیز گفت: این اولین پروژه‌ای است كه با مدیریت یك مهندس زن، در شیراز اجرا می‌شود و خوشبختانه از نظر نظم و سرعت عمل، از پروژه‌های مثال‌زدنی است.
پاك‌فطرت، مجری این طرح را مهندس شیلا جهان‌جاه معرفی و اضافه كرد: معمولا اجرای پروژه‌های عمرانی در شهرهایی نظیر شیراز، با مشكلات بسیاری همراه است كه مهمترین آن، جابه‌جایی تاسیسات شهری، بروز مشكل در ترافیك و عبور و مرور شهروندان، تملك‌ها و هماهنگ‌ كردن دستگاه‌های مختلف تاثیرگذار در مدیریت شهری است.
شهردار شیراز با تصریح اینكه به‌هیچ عنوان مسایل سیاسی را در فعالیت‌های شهرداری تاثیر نداده و نمی‌دهد، گفت: وظیفه ما عمران و خدمات شهری، رفاه شهروندی و فراهم كردن محیطی آرام و امن برای شهروندان است، محیطی كه درخور و شایسته مردم باشد.
پاك‌فطرت در خصوص ورود شهرداری به فعالیت‌های فرهنگی و ساخت و بهره‌برداری از فرهنگسراها، گفت: به‌نظرم این یك وظیفه قانونی برعهده شهرداری است، اگر شهرداری فرهنگسرا ایجاد نكند، چه‌كسی عهده‌دار این مسوولیت خواهد بود؟ اگر كسانی هستند كه این خدمات را می‌دهند، بیایند.
وی با تصریح اینكه منظورش از فرهنگسرا آنچه تاكنون ایجاد شده است، نیست، گفت: آنچه به‌عنوان فرهنگسرا عنوان می‌كنم، مكانی بزرگ با همه امكانات فرهنگی از جمله سالن‌‌های مناسب تئاتر، همایش، فضای آموزشی و رفاهی و تفریحی است، مانند فرهنگسراهایی كه در تهران مشاهده می‌شود.
شهردار شیراز گفت: چه بخواهیم چه نخواهیم، شهروندان در كلان‌شهرهایی نظیر شیراز، از ویلانشینی به سمت آپارتمان‌نشینی حركت می‌كنند، این گروه برای اوقات فراغت نیازمند فضاهایی هستند كه تمام امكانات فرهنگی، آموزشی، رفاهی، تفریحی و ورزشی در آن تجمیع شده باشد و فرهنگسرای واقعی واجد همه این امكانات است.
پاك‌فطرت در عین‌حال گفت: برای سال آینده حداقل احداث پنج فرهنگسرای بزرگ را در نقاط پرجمعیت شیراز آغاز خواهیم كرد، مكان‌هایی كه فرهنگسرای واقعی خواهند بود و سعی می‌كنیم این فرهنگسراها در محل‌هایی ایجاد شود كه پارك و فضای سبز باشد.
شهردار شیراز در بخشی از این بازدید گفت: شیراز در آینده‌ای نزدیك، شهری متحول از نظر عمرانی، فضاها و مبلمان شهری، امكانات رفاهی و تفریحی و گردشگری و همچنین ترافیك، خواهد بود و این از الزامات توسعه و اجتناب‌ناپذیر است.
وی تصریح كرد: تعداد پروژه‌های عمرانی در حال اجرا در شیراز و سرعت اجرای آنها، با توجه به میزان اعتبارات، نشان‌دهنده توفیق شهرداری و شورای این شهر است.
پاك‌فطرت با یادآوری اینكه اجرای پروژه‌های متعدد در شیراز در حالی با سرعت انجام می‌شود كه 100 میلیارد تومان از اعتبارت سال 90 شهرداری در قالب اوراق مشاركت دیده شده و این اوراق هنوز عرضه نشده است.
او پروژه کوهسار مهدی را به‌عنوان بزرگترین پروژه شهری در کشور قلمداد و خاطر نشان كرد: با راه‌اندازی این مسیر مشکل ترافیکی شهر شیراز تا 50 سال آینده برطرف خواهد شد، البته به‌شرط اینکه افرادی در خواست ساخت و ساز در اطراف این مسیر را نداشته باشند!.
شهردار معتقد است: شهرسازی در شیراز بیش از آنكه متاثر از مباحث فنی باشد، مبتنی بر تفکرات سیاسی است، هرچند تاجایی كه شهرداری توان دارد از ساخت و سازهای غیراصولی و غیرفنی ممانعت به‌عمل می‌آورد.
به گزارش ایسنا، در این میان معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز حجم ریالی پروژه‌های بازدید شده و در حال اجرا در این كلان‌شهر را بالغ بر 200 میلیارد تومان اعلام و اضافه كرد: هم‌اینك شصت پروژه عمرانی در حال اجرا داریم كه حداقل 20 پروژه آن تاثیرگذارتر قلمداد می‌شود.
رضا خیراندیش با تصریح اینكه اعتبار اعلام شده بدون در نظر گرفتن هزینه‌های تملك پروژه‌ها است، گفت: تملك بیشترین حجم ریالی اعتبارات در یك پروژه عمرانی در شهرهایی نظیر شیراز را به‌خود اختصاص می‌دهد كه این میزان گاه تا 4 برابر عدد اعتبار مورد نیاز اصل پروژه است.
خیراندیش با مقایسه بین اعتبار عمرانی شیراز و فارس، گفت: اعتبارات عمرانی شهر شیراز یك برابر و نیم از اعتبارات عمرانی استان فارس بیشتر است.
وی از آماده بهره‌برداری شدن چهار پروژه عمرانی شیراز برای ایام مبارك دهه فجر خبرداد و گفت: در كنار این طرح‌ها كه گرهی از گره‌های ترافیكی شیراز می‌گشاید، عملیات اجرایی پروژه بزرگ ستارخان، را شروع خواهیم كرد.
معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز بار دیگر از پل كابلی ولی‌عصر(عج) به‌عنوان زیباترین پروژه‌ای كه در شیراز اجرا خواهد شد، نام‌برد و گفت: مطالعات و طراحی این پروژه بزرگ تا پایان امسال به اتمام می‌رسد و سال آینده به فضل خداوند و یاری مردم و مسوولان، آن را آغاز خواهیم كرد.
براساس این گزارش پاك‌فطرت در این بازدید و در پاسخ به خبرنگاری كه دلیل بازدید نكردن استاندار از پروژه‌های عمرانی شیراز را جویا شد، خاطرنشان كرد: اولین پروژه‌ای كه استاندار فارس برای افتتاح آن حضور داشت، مركز كنترل ترافیك شیراز بود، حضور استانداری كه تجارب فعالیت‌های عمران شهری دارد، برای شهرداری ذیقیمت است، بسیاری از این تجارب می‌تواند ما را در اجرای هرچه بهتر پروژه‌ها یاری كند.
شهردار شیراز در ادامه تاكید كرد: باید بدانیم مدیری كه برای مدیریت بر استانی به وسعت و پیچیدگی فارس، بر راس آن قرار می‌گیرد، ابتدا باید فرصت تسلط بر استان را داشته باشد و بعد مدیران انتظار داشته باشند بازدید از پروژه‌ها در برنامه استاندار قرار گیرد و امروز هم ما انتظار داریم استاندار بازدیدی هم از پروژه‌های اجرایی شده در شیراز داشته باشند.
پاك‌فطرت اما تاكید دارد كه یك مدیر فنی و عمرانی است كه دغدغه توسعه شیراز را مانند بسیاری از مدیران شیراز و استان فارس،‌ در سر دارد، دغدغه‌ای كه فرصت سیاسی اندیشیدن در مسایل شهری را از او و امثال او گرفته است!
به گزارش خبرنگار ایسنا، این پنجمین بازدید خبرنگاران از پروژه‌های عمرانی در شیراز بود، پروژه‌هایی كه عمدتا توسط شورای اسلامی این شهر و در قالب طرحی به‌نام هدف‌نود، تعریف و اجرایی شده است.
پروژه‌هایی كه در ظاهر تردد و زندگی عادی شهروندان در بخش‌هایی از شهر را دچار اختلال كرده است اما شهروندان شیرازی وقتی پلاكاردهای نصب شده توسط مجریان طرح‌ها را كه حاوی عذرخواهی از آنان است، مشاهده می‌كنند، لب به اعتراض نمی‌گشایند و لبخند را جایگزین آن می‌كنند.

شهردار شیراز:
عرضه اوراق مشاركت نیمه دیماه اجرایی می‌شود
شهردار شیراز گفت: اقدامات لازم برای انتشار اوراق مشاركت انجام شده و عرضه این اوراق انشا‌الله اگر مشكلی به‌وجود نیاید و تمام شرایط مهیا باشد نیمه دوم دیماه اجرایی می‌شود.
علی‌رضا پاك‌فطرت امروز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در شیراز افزود: یكی از دلایلی كه عرضه اوراق مشاركت را شروع نكردیم، این بود كه متاسفانه استقبال مردم از سایر اوراق عرضه شده در كشور، كم بود.
وی با بیان اینكه اوراق عرضه شده توسط عمران نیرو و وزارت نفت برخلاف دوره‌های قبل تنها 15 تا 20 درصد به فروش رسیده است، گفت: علت كاهش اقبال عمومی به خرید اوراق مشاركت، شیوه اتخاذ شده از سوی بانك برای محاسبه و پرداخت سود بوده است.
شهردار شیراز گفت: بانك برای این اوراق سود متناظر در نظر گرفته به‌این معنی كه اگر یكسال بعد از خرید، خریدار قصد فروش اوراق را داشته باشد، بانك تنها حدود 11 درصد سود پرداخت می‌كند كه این با آنچه در خصوص سود 17 درصدی روزشمار و تضمینی، تبلیغ می‌شود، منافات دارد.
پاك‌فطرت با تصریح اینكه تمام پروژه‌های تعریف شده از سوی شهرداری شیراز در بحث اوراق مشاركت، پروژه‌های سود‌آوری است، گفت: برای آنكه در اولین گام با مشكل مواجه نشویم، با اقتصاددانان و صاحب‌نظران بسیاری رایزنی و مشاوره كرده‌ایم.
وی خاطرنشان كرد: اخیرا با آقای دكتر عبدتبریزی، از متفكرین اقتصادی و بنیان‌گذار بورس در كشور، مشاوره‌ای انجام داده‌ایم و ایشان هم توصیه‌هایی داشته‌اند.
شهردار شیراز با یادآوری اینكه عملیات اجرایی دو پروژه از پروژه‌های تعریف شده در اوراق مشاركت آغاز شده و به‌زودی عملیات اجرایی سومین پروژه نیز شروع خواهد شد، تصریح كرد: ما اطمینان داریم كه تمام اوراق مشاركت منتشره شده را به فروش خواهیم رساند.
او گفت: تاكنون بخش اعظمی از بودجه مصوب شهرداری برای سال 90 محقق شده است و اگر اوراق مشاركت به‌فروش برسد، تمام بودجه پیش‌بینی شده تحقق پیدا می‌كند.


دسته بندی : عمرانی ,
 

آخرین مطالب

» پروژه ( دوشنبه 4 مرداد 1395 )
» همزمان با چهارمین سالگرد شروع فعالیت شیراز۱۴۰۰، رونمایی از قالب جدید سایت و رسیدن آمار بازدید به ۲ میلیون نفر ( پنجشنبه 3 مرداد 1392 )
» عکاس شیراز۱۴۰۰ برندهٔ جایزه نفر دوم مسابقه عکاسی «ایران از نگاه شما» ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» مجتمع ورزشی - تفریحی قدوسی ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» آغاز عملیات اجرایی پارک ۶۰ هکتاری کوشک میدان ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» دستاوردی دیگر از سازمان فضای سبز شهرداری شیراز: خشک شدن درختان خیابان های منوچهری و وصال ( سه شنبه 1 مرداد 1392 )
» آتش سوزی در کوه بمـــو ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» پل طبقاتی معالی آباد نماد توانمندی فنی – مهندسی شهر شیراز ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» پروژه های هدف ۹۶ شهرداری شیراز، چهره این شهر را متحول می كند ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» ویدئو : حماسه دوران (معرفی سرلشکرخلبان شهید عباس دوران در ۳۱ سالروز شهادتش) ( یکشنبه 30 تیر 1392 )
» گزارشی به مناسبت سالروز شهادت خلبان دلاور عباس دوران : عبور از خط سرخ آتش با دوران عاشقی ( یکشنبه 30 تیر 1392 )
» نگاهی بی طرفانه به وضعیت کنونی شیراز، از جهش عمرانی تا ضعف فرهنگ شهروندی ( جمعه 28 تیر 1392 )
» مجموعه ورزشی - تفریحی ضلع جنوبی پارک جنت ( پنجشنبه 27 تیر 1392 )
» گفت و گویی دوستانه با استاد امیر باقری، نقاش هنرمند شهرمان ( پنجشنبه 27 تیر 1392 )
» مروری کامل بر پروژه های عمرانی شیراز، قسمت اول : معرفی کلیه پروژه ها، از ابتدا تا آینده ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» واگذاری بخش دیگری از معادن شرق فارس به کرمان! آقایان مسئول از خواب بیدار شوید ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» راه حلی مناسب برای ساماندهی دستفروشان مواد غذایی ( دوشنبه 24 تیر 1392 )
» ویدئو : ایران ۳-۰ آلمان(لیگ جهانی والیبال) // بازی باشکوه شیران ایران ( شنبه 22 تیر 1392 )
» نمایش وعده های بی سرانجام مسئولان در کنار پیاده رو بلوار زند ( شنبه 22 تیر 1392 )
» با ادامه بی توجهی ها، خشک شدن باغ دوهکتاری در بلوار زند ( شنبه 22 تیر 1392 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات